Archiwum

OKIEM ARTYSTY…POWIATOWE PLENERY ARTYSTYCZNE 2023

PLENER MALARSKI „AKWARELA NAD ODRĄ”

W dniach 30 i 31 lipca oraz 1 sierpnia w Dziewinie odbył się trzydniowy plener malarski poświęcony sztuce malowania akwarelą. Artyści przedstawili walory krajobrazu nadodrzańskiego.

Komisarzem Pleneru był Jarosław Drążek – artysta, który od kilkudziesięciu lat rozwija technikę akwareli, która pochłonęła go i stała się codzienną towarzyszką, a jednocześnie wyzwaniem, aby  w dalszym ciągu zgłębiać jej możliwości, członek Związku Artystów Plastyków (okręg warszawski) i  Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Podczas pleneru powstało ok. 40 prac.

WYSTAWY POPLENEROWE

Obrazy powstałe podczas pleneru zostały poddane selekcji (dokonanej przez Komisarza Pleneru) i zostały poddane skanowaniu. 30 obrazów zostało wydrukowanych na planszach PCV.

W dniu 22 września 2023 r. w Sali wystawienniczej Centrum Działań Twórczych w Lubinie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej. W wernisażu wzięło udział ok. 70 osób. Gościom wernisażu zapewniono drobny poczęstunek. Wieczór uświetnił koncert zespołu Easy Dose w dwuosobowym składzie (zespół zapewnił partner zadania – Centrum Działań Twórczych w Lubinie). Wszyscy uczestnicy Pleneru malarskiego otrzymali zaproszenia na wernisaż oraz pakiet gadżetów promocyjnych zadania (torba, pocztówki, magnes). Wszyscy uczestnicy wernisażu otrzymali pamiątkowe gadżety promocyjne zadania. W wernisażu wzięło udział ok.70 gości.

Wystawa poplenerowa została pokazana w dwóch lokalizacjach:

-w dniach 19.09.-8.10.2023 r. w sali wystawienniczej CDT w Lubinie,

– w dniach 10.10.-12.11.2023 r. na terenie ZOO w Lubinie – wystawa plenerowa.

Działanie zrealizowała wspólnie Fundacja Fundację „Kulturolubni” oraz Centrum Działań Twórczych w Lubinie w ramach projektu „OKIEM ARTYSTY… POWIATOWE PLENERY ARTYSTYCZNE”.

Zadanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego #mojedolnośląskie.

 

 

W ramach projektu KULTURALNE LATO  w miesiącach lipiec i sierpień 2023 zorganizowaliśmy 6 wydarzeń kulturalnych.

  • 7 lipca, godz. 18.00 – Łukasz Dembiński „Handpan solo act”

Podczas koncertu w Lubinie artysta, Łukasz Dembiński, zaprezentował autorskie kompozycje z wydanej w grudniu 2022 roku płyty „a few stories about something”, zagrane na 5 różnie brzmiących handpanach. Oprócz handpanów na scenie zabrzmiały również dźwięki zachodnio-afrykańska tykwy calabash, basowe bębny dunduny i ilimba – tradycyjny instrument grupy etnicznej Gogo z Afryki wschodniej. Koncert odbył się  na terenie zielonym przy Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

  • 10 sierpnia, 18.00 – kwartet smyczkowy Wroclavia Quartet „Muzyka filmowa i nie tylko”

Cztery instrumenty smyczkowe, cztery utalentowane kobiety, znane i lubiane hity muzyki filmowej oraz rozrywkowej… Koncert zrealizowano na dachu Inkubatora Przedsiębiorczości, znajdującego się na terenie ZOO Lubin.

  • 17 sierpnia, godz. 16.00 – rodzinne warsztaty artystyczne „Jakim jestem drzewem”

Twórcze warsztaty poprowadziła edukatorka i znana artystka, Pani Krystyna Betiuk.  Warsztaty skierowane były dla dzieci i ich rodziców.

Zajęcia, ze względu na silny wiatr, odbyły się w sali wystawienniczej Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

  • 22 sierpnia, godz. 17.00 – spektakl Teatru Rozrywki Trójkąt „Magiczna fasola”

Interaktywny spektakl, utrzymany w średniowiecznej konwencji, inspirowany klasyczną baśnią, potraktowaną w nieco przewrotny sposób. Losy głównego bohatera – Jaśka, stają się podstawą do wyciągania  przez dzieci wniosków na temat słuszności jego postępowania i podejmowanych działań i wyborów. Żywa akcja, zabawne formy plastyczne i lalki, muzyka na żywo.

Rodzinny spektakl zrealizowano na terenie basenów zewnętrznych RCS w Lubinie.

  • 24 sierpnia, godz. 16.00 – warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych „Autoportret emocjonalny”

Podczas warsztatów skupiliśmy się na własnych emocjach, uczuciach, kolorach, sposobie, w jaki postrzegamy siebie… A to wszystko przy wykorzystaniu przypraw i ziół. Twórcze warsztaty poprowadziła edukatorka i znana artystka, Pani Krystyna Betiuk.

Zajęcia, ze względu na pogodę, odbyły się w pracowni plastycznej Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

  • 26 sierpnia, godz. 15.00 – spektakl muzyczny Teatru Atofri „Uśnijże mi, uśnij”

Spektakl muzyczny w wykonaniu aktorek Teatru Atofri.  Śpiewane historie zachęciły dzieci i rodziców do wspólnego śpiewania i do swobodnego tańca. W programie spektaklu znalazły się staropolskie kołysanki z  Lubelszczyzny, Kurpi i Wielkopolski.

Spektakl, ze względu na deszcz, odbył się w sali Ośrodka Działań Edukacyjnych i Twórczych Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” w Ścinawie.

 

Projekt „Kulturalne lato” to wspólna inicjatywa Fundacji „Kulturolubni” i Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

Jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, w ramach programu „Z kulturą na Ty!”.

Projekt będzie realizowany przez 3 lata! W latach 2023-2025 zorganizujemy dla mieszkańców regionu łącznie 18 wydarzeń: 6 koncertów, 5 spektakli teatralnych, 7 warsztatów.

 

 

Zakończyliśmy realizację projektu “Pociągiem do kultury”, który realizowaliśmy wspólnie z Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

22 października odbył się wyjazd do Wrocławia, podczas którego młodzież zwiedziła miasto i odwiedziła 3 instytucje kultury: Centrum Kultury “Zamek”, Galerię BWA Dizajn i Wrocławski Teatr Współczesny.

Projekt “Pociągiem do kultury” realizowany był przez Fundację “Kulturolubni” i Centrum Działań Twórczych w Lubinie, a zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Lubin.

 

 

 

 

Zakończyliśmy projekt “Kulturolubny Lubin”, który realizowaliśmy wspólnie z Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

Zadanie otrzymało finansowe wsparcie Gminy Miejskiej Lubin i dzięki temu wszystkie wydarzenia były bezpłatne!

W ramach projektu odbyły się:

WARSZTATY:

27 lipca, 16.30 PRZYGODA SENSORYCZNA DLA NAJNAJÓW – Warsztaty interaktywne dla dzieci i rodziców Prowadzenie: Joanna Kaźmierczak

18 sierpnia, 16.30 BIŻUTERIA Z MIEDZI – Warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Estera Grabarczyk

25 sierpnia, 16.30 MOJA MANDALA POZYTYWNE EMOCJE WYZWALA – Warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych.

Prowadzenie: Krystyna Betiuk

 

KONCERTY:

19 sierpnia, 18.00 ANNA WOŁOSZYN – BALLADY O MIŁOŚCI

15 września, 18.00 FOLIBA DUO – LIVE ETHNO SESSION

Dziękujemy wszystkim za udział!

 

 

Sztuka Ulicy, Sztuka na ulice! Warsztaty street art dla dzieci i młodzieży!

Fundacja Kulturolubni wraz z Centrum Działań Twórczych w Lubinie zorganizowała dla dzieci i młodzieżycykl bezpłatnych warsztatów street art!

Podczas warsztatów, uczestnicy sami wykonali:

– 23.08.2022 – graffiti – najpopularniejsza forma street artu,

– 24.08.2022 – szablony – technika malarska typowa dla nurtu street art,

– 24.08.2022 -gadżety – street art to także moda uliczna!

Finałem projektu była “Strefa street art”, realizowana podczas II Targowiska sztuki w Lubinie w dniu 3 września.

W dzień finału, chętne osoby  mogły wziąć udział w warsztatach:

– beatboxu +DJ,

– graffiti

– tworzenia szablonów.

Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Projekt realizuowała Fundacja Kulturolubni w partnerstwie z Centrum Działań Twórczych w Lubinie.

 

 

“Mieć miedź” to jedyne takie wydarzenie poświęcone dziedzictwu górniczemu regionu.

W ramach projektu opracowany został katalog ”Symbole górnictwa miedziowego”, który zawiera najważniejsze tradycje i atrybuty kultury górniczej.

Mieć miedź katalog – opracowany przez Marka Żaka

Następnie odbyła się seria warsztatów artystycznych, dla których punktem wyjścia był Katalog. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach designu, ceramicznych, graffiti, plastycznych oraz wytwarzania biżuterii.

Zwieńczeniem projektu była wystawa zorganizowana w „Galerii Rynek 26”, na której zaprezentowane zostały prace uczestników.

Projekt „Mieć miedź” realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i sportu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Parterami przedsięwzięcia są: Gmina Polkowice, Centrum Kultury w Polkowicach oraz Muzeum Miedzi w Legnicy.


Przedsięwzięcie zorganizowane zostało we współpracy z Gminą Polkowice, Centrum Kultury w Polkowicach oraz oczywiście Wiatrakiem Polkowickim.

W ramach projektu, razem w wolontariuszami i firmą Zielone ogrody, powstał zielony i przyjazny dla mieszkańców teren – minipark. W parku znajdzie się drewniano-metalowa ławka z donicami oraz liczne rośliny. Mieszkańcy Polkowic znajdą tam przestrzeń do wypoczynku, okazję do kontaktu z przyrodą i rozmów z sąsiadami.

Projekt „Zielono mi… i kulturalnie” zrealizowany został ze środków Fundacji Santander Bank Polska S.A., w ramach programu „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO”.

 


Projekt „Niech żyje bal!” – Senior w Centrum był propozycją skierowaną do osób 60+.

W okresie od czerwca do października seniorzy uczestniczyli w szeregu cyklicznych warsztatów i zajęć, m.in.: rękodzieła, tanecznych, kulinarnych, teatralnych czy dotyczących mediów społecznościowych.

Zakończeniem projektu był BAL SENIORA zorganizowany przez uczestników.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


To już koniec projektu „Muzyka na mieście”. Mamy nadzieję, że mieliście okazję nas spotkać w różnych lokalizacjach i chwilę posłuchać dobrej muzyki.
Poniżej małe podsumowanie tego, co się działo.
19 sierpnia Wroclavia Quartet zagrało dla Was utwory polskiej muzyki klasycznej. Utalentowany kwartet smyczkowy można było spotkać: przed budynkiem Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, na targowisku miejskim, na Rynku, przy dworcu PKS oraz na ogródkach działkowych „Relaks”.
30 sierpnia zespół Gosza zagrał standardy muzyki jazzowej, a można ich było spotkać na Rynku i w Amfiteatrze.
9 września ponownie gościliśmy zespół Gosza. Tym razem ich interpretacje jazzowych klasyków można było usłyszeć na terenie fabryki Volkswagen, stadionie lekkoatletycznym oraz przy Beczce.
Na zakończenie projektu, 25 września o 19.00 odbył się niezwykły jazzowy koncert, który zagraliśmy w chmurach – na dachu Starostwa Powiatowego! Koncert był transmitowany na Facebook’u Fundacji oraz Centrum Kultury w Polkowicach.

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura – Interwencje 2020”

Organizator: Fundacja Kulturolubni

Partnerzy: Centrum Kultury w Polkowicach, Gmina Polkowice.


 

 

Cóż jak nie baśnie i legendy przechowują historię, tradycje i wartości danej społeczności? Czyż legendy nie pozwalają trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z tymi, którzy odeszli? To w nich zapisane są dzieje regionu, historie mieszkańców, miejsc i obyczajów, które kształtują świadomość własnej tożsamości.

Polkowice ze swoją zawiłą historią nie miały swojego kanonu legend, dlatego też jednym z głównych założeń było utrwalenie w postaci słowa pisanego i mówionego lokalnej historii. 

 

Projekt składał się z następujących elementów:

1. Przygotowanie skryptu wiedzy historycznej. 

2. Dolnośląski konkurs literacki, w którym uczestnicy mieli za zadanie stworzyć baśń lub legendę na podstawie skryptu. 

3. Warsztaty ilustracji, podczas których uczestnicy wykonali barwne obrazy.

 

Efektem projektu jest strona www.zziemipolkowickiej.pl, na którą serdecznie zapraszamy! 

Wsparcia finansowego projektu udzielił Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu Wspólnie dla Dziedzictwa 2020. W realizację projektu włączyły się lokalne instytucje – Urząd Gminy w Polkowicach, Centrum Kultury i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna – oraz Wolontariusze.


Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – “Wspólnie dla dziedzictwa 2020”.


 

 

 

„Kulturalni od kuchni. Szczypta smaku w trudnych czasach, czyli osobno ale razem” to cykl warsztatów kulinarnych, składający się z 10 filmów, podczas których przedstawiciele restauracji, kół gospodyń wiejskich oraz kucharzy amatorów z terenu gminy Polkowice zaprezentują swoje popisowe dania. Filmy publikowane będą  na stronie internetowej www.kulturalniodkuchni.pl i naszym fanpage’u.

Obok pysznych przepisów, lokalnych kucharzy i lokali, przedstawimy Wam również ciekawostki związane z historią Polkowic oraz okolicznych miejscowości.

Odcinek 1 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/06/05/odcinek-1-z-wizyta-w-moskorzynie/

Odcinek 2 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/06/11/odcinek-2-zeberka-po-polkowicku/

Odcinek 3 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/06/17/odcinek-3-bezowekrolowe/

Bonus (krem i sos nie tylko do bezy) http://kulturalniodkuchni.pl/2020/06/23/bonus-krem/

Odcinek 4 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/06/25/odcinek-4-szczawiowa-kaczka-i-szagowki/

Odcinek 5 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/07/03/odcinek-5-pizza-prosto-z-pieca/

Odcinek 6 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/07/09/odcinek-6-pierogowy-raj/

Odcinek 7 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/07/15/odcinek-7-mistrzowski-creme-brulee/

Odcinek 8 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/07/23/odcinek-8-jak-wedzona-to-tylko-kielbasa/ 

Odcinek 9 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/07/30/odcinek-9-makaron-z-krewetkami-i-suszonymi-pomidorami/

Odcinek 10 http://kulturalniodkuchni.pl/2020/08/05/odcinek-10-po-drugiej-stronie-baru/

Bonus (drink maxi) http://kulturalniodkuchni.pl/2020/08/13/bonus-drink-maxi-dla-par/

Operatorem Programu jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Dolnośląskie Małe Granty są dofinansowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego | Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego | Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego | Dolny Śląsk